CYKLISTICKÝ TRADICIONÁL LADISLAVA JANEČKA

PROGRAM / PROPOZICE
19.-21.5.2006, Železné hory, Holín – chalupa „U Janečků“

Vážený a milý příteli, cyklo-pivní nadšenče,
po loňském veleúspěšném startu nového závodu je tady jeho pokračování! Díky loňskému ročníku, který se již nesmazatelně zapsal do historie jako nejlepší pivní závod v dějinách Železných hor, a hlavně neúnavné práci pořadatelů, se podařilo nemožné a podnik byl pro letošek zařazen do 1. kategorie profesionálních pivních závodů dle kritérií UCI. Co to znamená pro závodníky? Především vyšší kvalita zajištění závodů, lepší ceny, náročnější trať a také o něco vyšší startovné. Koncepce závodu samozřejmě vychází z úspěšného loňského ročníku, v mnohém je však modifikován a vylepšen. I organizační výbor doznal určitých změn a jeho cílem je připravit vše tak, aby se mohlo zase dlouho vzpomínat. Bez kvalitních závodníků to určitě nepůjde, a proto jsi osloven i Ty.

Závod je modifikací klasického etapového závodu a v podstatě to etapový závod vůbec není. Jsou to závody dva, ale mají tři části: Prolog, Hlavní závod a Bejkárna (epilog). Účast v prologu je podmínkou absolvování Hlavního závodu, účast na Bejkárně je pak povinná pro prvních 10 závodníků hlavního závodu, pro ostatní dobrovolná.

Prolog bude v podstatě zahřívacím kolečkem před startem hlavního závodu a jeho význam je hlavně exhibiční. Půjde o první setkání rivalů v plné zbroji, očekává se velké machrování, kecy, zastrašování soupeře atd. Trať povede přímo vesnicí Holín a nejbližším okolím, peloton se tedy poprvé představí domorodcům a vyvolá v mikroregionu tu pravou závodní atmosféru. Délka bude přibližně 4 km. Start bude hromadný. Jelikož trať vede obcí, bude rychlost závodníků omezena na max. 30 km/h. Vítěz závodu se oblékne do žlutého trikotu a bude se koncentrovat na Hlavní závod stejně jako všichni ostatní.

Hlavní závod je koncipován jako mírně orientační (pojede se podle turistické mapy M 1:50 000), hodně občerstvovací (spojen s přiměřenou konzumací dobrého piva). Nejlépe ho vystihuje označení pivní scorelauf. O co jde? Závodník dostane mapu s vyznačenými body coby kontrolami a průkazku. Každá kontrola má bodové ohodnocení (1 i více). Úkolem závodníka je v časovém limitu 5 hodin projet, co nejvíce kontrolních bodů a vrátit se do cíle. Rozhodující je počet získaných bodů, v případě rovnosti rozhoduje čas v cíli. Některé kontroly budou povinné, ale jinak záleží jen na vůli každého závodníka, jak dlouhou trať si naplánuje (čili zároveň jaké má ambice na konečné umístění). Trať bude postavena tak, že bude v silách nadpoloviční části účastníků projet v daném limitu všechny kontroly.
Kontroly budou hospodské a přírodní. Při hospodské kontrole závodník kontaktuje kontrolní osobu – hostinského/skou, dostane malé(velké) pivo, to vypije, zaplatí a dostane razítko do své průkazky. Pivo musí být bezpodmínečně nutně dopito. Ve vzdálenosti >100 m od hospody je však povoleno zvracení, a to jak samovolné, tak i všelijakými způsoby vynucené.
Start závodu bude organizovaně hromadný, bude záležet na pořadí z prologu a stejně jako loni bude začínat sjezdem k brodu. Při nedodržení časového limitu 5 hod (což by se vám vážně stát nemělo) se za každých pět minut navíc odečítají dva body.

Bejkárna (epilog) bude prestižní vesnická lehce kontaktní vylučovačka. Je to okruhový závod, přičemž délka okruhu bude asi 250 - 500m. Start bude hromadný pro každou rozjížďku. Princip je jednoduchý. Střídají se kola volná, srovnávací a ostrá. Chléb se pochopitelně láme v kolech ostrých, kde dochází k hromadnému spurtu a poslední závodník na pásce vypadává. Kola srovnávací jsou zařazena z důvodu větší divácké atraktivnosti a znamená to, že na trať vjede předjezdec, kterého nesmí nikdo předjet. Závod se zpomalí, odpadlíci mají šanci „docvaknout“ peloton a vybojovat si spurtovaní pozici. Ve volném kole není závod ničím omezen. Nasazení do rozjížděk se bude losovat z výkonnostních košů sestavených pořadateli. Ženy mají zvláštní kategorii.
Tento závod je dotován velmi zajímavými sponzorskými cenami a očekává se početná divácká návštěva obyvatel Holína. Bude to příležitost ukázat to nejlepší ze svého jezdeckého umění.

Umístění v jednotlivých závodech bude bodově ohodnoceno a výsledky se sčítají do celkového hodnocení Tradicionálu. Bodové hodnocení však bude nastaveno tak, že vítěz Hlavního závodu se stane i vítězem Tradicionálu. Pouze v případě porušení pravidel a neúčasti na Bejkárně může díky penalizaci o triumf přijít. Podrobnosti pravidel budou upřesněny před závodem.

 

Orientační program v bodech

Páteček

Sobota

Neděle

Potřebné informace

Startovné je stejně jako loni stanoveno na celý sportovně-kulturní víkend a je povinné pro všechny účastníky, tedy i nezávodníky. Nezmenšuje se pro absentéry některých částí víkendu. Víkend (do nedělního dopoledne) je koncipován jako all inclusive, tedy účastník má zajištěn nocleh, stravu, pití…(vyjma konzumace při závodě). Startovné je z důvodu rozdílné konzumace stanoveno zvlášť pro ženy a muže a také je rozdílná výše při včasné nebo opožděné registraci. Čili:

včasná registraceopožděná registrace
Muži250 Kč300 Kč
Ženy150 Kč200 Kč

Registrace probíhá v pátek do 23:59, případně elektronicky do 18.5.2006 na adrese ředitele závodu: ondrej@bohuslav.com

Kulinářský večer se uskuteční v sobotu a bude tudíž nezbytné, aby každý účastník přivezl nějakou specialitu, se kterou by se rád podělil s ostatními. Množství této speciality není až tak podstatné, hlavní je její výlučnost a kvalita.

Ostatní - vemte si spacák, kolo, helmu, duše, půllitry, prachy v mincích (asi 80 Kč) a hlavně formu!

Doufáme, že Tě program zaujal a přijmeš tuto výzvu! Jde nám o sport, jde nám o zábavu a společné zážitky a také se chceme podílet na propagaci a podpoře Železných hor, tohoto krásného, leč trochu zapadlého regionu.

Těšíme se na Tvou účast!

Organizační výbor