CYKLISTICKÝ TRADICIONÁL LADISLAVA JANEČKA

PROGRAM / PROPOZICE
11.-13.5.2007, Železné hory, Holín – chalupa „U Janečků“

Vážený a milý příteli, závodníku, cyklo-pivní nadšenče

Celý rok jsme se těšili a už je to zase tady! Tradicionál Ladislava Janečka - závod s poměrně krátkou historií a nevelkým rozpočtem, ale o to populárnější progresivní akce, která si bez ohledu na vývoj veškerých makroekonomických veličin i politické situace nachází stále početnější partu příznivců, či dokonce fanoušků. Jak se vlastně zrodila legenda? Díky skvělému úvodnímu ročníku, který byl umožněn díky velkorysosti patrona akce pana LJ, byl závod hned napřesrok zařazen do 1. kategorie profesionálních pivních závodů dle kritérií UCI. Druhý ročník tomu po organizační stránce plně odpovídal, bohužel ne však přístup všech závodníků a poté, co byla valná část startovního pole diskvalifikována pro nesplnění základního časového limitu, a co nebyly dodrženy propozice závodu (nejela se druhá etapa), rozpoutal se boj organizátorů s bafuňáři z mezinárodní cyklo-pivní federace prosazujících jeho sestup do nižší kategorie. Byly vynaloženy nemalé prostředky, nakonec se však ukázalo, že na tak velký úplatek prostě náš sponzorský tým nestačí a došlo k přeřazení závodu do zvláštní amatérské kategorie LDŽKKSV (Liga Dobře Živených Kancelářských Krys Středního Věku). Co to znamená pro závodníky? Žádné drama se nekoná. Došlo k mírnému odlivu sponzorů, což znamená o něco vyšší startovné. Z koncepce závodu bylo použito to nejlepší a pravidla byla upravena tak, aby byla maximálně bikersfriendly a i ten nejhorší závodník mohl být klasifikován. Ani skuteční závodníci a obhájci loňských vavřínů (tedy zejména klan Čapků) se nedali odradit a přislíbili svou účast! Opět se můžete těšit na obměněnou trať vysoké náročnosti, vstřícný a usměvavý organizační výbor, spoustu piva, grilované maso, poblité silnice.... Jste všichni srdečně zváni!

Propozice závodu:

Závod je modifikací klasického etapového závodu a v podstatě to etapový závod vůbec není. Jsou to závody dva, ale mají tři části: Prolog, Hlavní závod a Bejkárna (epilog). Účast v prologu je podmínkou absolvování Hlavního závodu, účast na Bejkárně je pak dobrovolná, přinejhorším bude vypuštěna a nahrazena exhibičním kláním dvou nejmenovaných magorů.

Závod je vypsán v kategoriích:

Prolog bude v podstatě zahřívacím kolečkem před startem hlavního závodu a jeho význam je hlavně exhibiční. Půjde o první setkání rivalů v plné zbroji, očekává se velké machrování, kecy, zastrašování soupeře atd. Trať povede přímo vesnicí Holín a nejbližším okolím, peloton se tedy poprvé představí domorodcům a vyvolá v mikroregionu tu pravou závodní atmosféru. Délka bude přibližně 2 km. Start bude hromadný. Jelikož trať vede obcí, bude rychlost závodníků omezena na max. 30 km/h. Vítěz závodu se oblékne do žlutého trikotu a bude se koncentrovat na Hlavní závod stejně jako všichni ostatní.

Hlavní závod je koncipován jako mírně orientační (pojede se podle turistické mapy M 1:50 000), hodně občerstvovací (spojen s přiměřenou konzumací dobrého piva). Nejlépe ho vystihuje označení pivní scorelauf. O co jde? Závodník dostane mapu s vyznačenými body coby kontrolami a průkazku. Každá kontrola má bodové ohodnocení (1 i více). Úkolem závodníka je v časovém limitu 7 hodin projet, co nejvíce kontrolních bodů a vrátit se do cíle. Při překoročení tohoto času následuje diskvalifikace. Rozhodující je počet získaných bodů, v případě rovnosti rozhoduje čas v cíli. Některé kontroly budou povinné, ale jinak záleží jen na vůli každého závodníka, jak dlouhou trať si naplánuje (čili zároveň jaké má ambice na konečné umístění). Trať bude postavena tak, že bude v silách nadpoloviční části účastníků projet v daném limitu všechny kontroly. Kontroly budou hospodské a přírodní. Při hospodské kontrole závodník kontaktuje kontrolní osobu – hostinského/skou, dostane malé(velké) pivo, to vypije, zaplatí a dostane razítko do své průkazky. Pivo musí být bezpodmínečně nutně dopito. Ve vzdálenosti >100 m od hospody je však povoleno zvracení, a to jak samovolné, tak i všelijakými způsoby vynucené.

Pro jednotlivé kategorie budou stanoveny odlišné podmínky upřesňující množství i obsah požívaných tekutin na hospodských kontrolách. Start závodu bude organizovaně hromadný, nejspíše ve třech výkonnostních skupinách, jejichž složení bude respektovat umístění v minulých ročnících avšak je plně v kompetenci pořadatelů. Závod má časový limit 5 hod a za každých započatých pět minut navíc se odečítá jeden bod.

Bejkárna ((epilog) bude (pokud se uskuteční) prestižní vesnická lehce kontaktní vylučovačka. Je to okruhový závod, přičemž délka okruhu bude asi 250 - 500m. Start bude hromadný pro každou rozjížďku. Princip je jednoduchý. Střídají se kola volná, srovnávací a ostrá. Chléb se pochopitelně láme v kolech ostrých, kde dochází k hromadnému spurtu a poslední závodník na pásce vypadává. Kola srovnávací jsou zařazena z důvodu větší divácké atraktivnosti a znamená to, že na trať vjede předjezdec, kterého nesmí nikdo předjet. Závod se zpomalí, odpadlíci mají šanci „docvaknout“ peloton a vybojovat si spurtovaní pozici. Ve volném kole není závod ničím omezen. Nasazení do rozjížděk se bude losovat z výkonnostních košů sestavených pořadateli. Ženy mají zvláštní kategorii. Bude to příležitost ukázat to nejlepší ze svého jezdeckého umění.

Pro celkové umístění v Tradicionálu je rozhodující umístění v Královské etapě. Vyhlášení proběhne bezprostředně po jejím skončení. Bejkárna je samostatný závod, který nemá na pořadí v Tradicionálu žádný vliv, jde o ryze prestižní záležitost. Podrobnosti pravidel budou upřesněny před závodem, drobné změny jsou v kompetenci organizačního výboru.

 

Orientační program v bodech

Páteček

Sobota

Neděle

Potřebné informace

Startovné je stejně jako loni stanoveno na celý sportovně-kulturní víkend a je povinné pro všechny účastníky, tedy i nezávodníky. Nezmenšuje se pro absentéry některých částí víkendu. Víkend (do nedělního dopoledne) je koncipován jako all inclusive, tedy účastník má zajištěn nocleh, stravu, pití…(vyjma konzumace při závodě). Startovné je z důvodu rozdílné konzumace stanoveno zvlášť pro ženy a muže a také je rozdílná výše při včasné nebo opožděné registraci. Čili:

včasná registraceopožděná registrace
Muži350 Kč400 Kč
Ženy250 Kč300 Kč

Registrace probíhá v pátek do 23:59, případně elektronicky do 11.5.2006 na adrese ředitele závodu: ondrej@bohuslav.com

Kulinářský večer se uskuteční v sobotu a bude tudíž nezbytné, aby každý účastník přivezl nějakou specialitu, se kterou by se rád podělil s ostatními. Množství této speciality není až tak podstatné, hlavní je její výlučnost a kvalita.

Snídaně bude zajištěna (máslo, med , sýr šunka, mléko, kornflakes, jogurt), ale v rámci zvýšení úrovně žádáme všechny účastnice (tedy zejména ženy), pokud mohou, aby přivezli nějakou dobrou domácí buchtu, bábovku či koláč. Budou za to obdivovány a chváleny (pokud to bude k jídlu pochopitelně).

Ostatní - vemte si spacák, kolo, helmu, duše, půllitry, prachy v mincích (asi 100 Kč) a hlavně formu!

Doufáme, že Tě program zaujal a přijmeš tuto výzvu! Jde nám o sport, jde nám o zábavu a společné zážitky a také se chceme podílet na propagaci a podpoře Železných hor, tohoto krásného, leč trochu zapadlého regionu.

Těšíme se na Tvou účast!

Organizační výbor